• O wystawie
  • Galeria
  • Wernisaż
07-02-2012
16-03-2012

Anna Świtalska

„Wnętrza” Anna Świtalska

Rok 2012 w Galerii Elektor  rozpoczynamy wystawą młodej debiutującej artystki Anny Świtalskiej.  Artystka ukończyła w 2011 roku Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie z wyróżnieniem dziekańskim. Studiowała w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. Aneks z malarstwa ściennego wykonała w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego pod kierunkiem Edwarda Tarkowskiego.  Jest laureatką Drugiego Triennale Malarstwa ANIMALIS w Chorzowie (II miejsce, 2011 r.), oraz finalistką konkursu Artystyczna Podróż Hestii ( Sopot, 2010r.) W Galerii Elektor prezentujemy dyplomowe obrazy artystki.

„Głównym tematem malowanych przeze mnie obrazów są wnętrza, jednakże zaobserwowane i wybrane jako temat kompozycji nieprzypadkowo, decyduje o tym ich specyficzny charakter. Są to wnętrza stare, o obdrapanych tynkach, zaciekach na ścianach, pokryte pleśnią i kurzem. Miejsca te, pozornie opuszczone już przez człowieka, stanowią dla mnie przede wszystkim przestrzeń, na której czas odcisnął swoje piętno. Przebywając w takich pomieszczeniach, mam świadomość, iż wnętrza te zostały wybudowane kiedyś przez człowieka i człowiekowi służyły.  Oddziałują  one silnie na moją wyobraźnię, traktuję je jak fragment zapisu czyjejś osobistej historii.
Malując, skupiam się przede wszystkim na kolorze, kompozycji, oraz fakturze obrazu.
Moje wnętrza można odczytywać jako symbol czegoś, co pozostało i przetrwało, mimo iż zostało porzucone i zapomniane. Są to przestrzenie opuszczone, a mimo tego – paradoksalnie – pełne życia. Prócz rozwijającego się w nich bezustannie niezwykle dynamicznego świata mikroorganizmów, pozostają one przede wszystkim trwałym świadectwem życia ludzi, którzy przyczynili się do powstania danej przestrzeni, dla których być może była ona późniejszym schronieniem, domem, miejscem w którym czuli się bezpiecznie, z którym mogli się utożsamiać”.

Anna Świtalska

07-02-2012
16-03-2012

Anna Świtalska

„Wnętrza” Anna Świtalska

07-02-2012
16-03-2012

Anna Świtalska

„Wnętrza” Anna Świtalska

code: estinet.pl