W fotografii artystów, zwłaszcza aktorów, najbardziej fascynuje mnie odkrywanie tego, co jest pomiędzy rzeczywistością a fikcją, na styku. Staram się odsłaniać maski, za którymi skrywają swoje prawdziwe ja. Moim głównym celem artystycznym, na którym maksymalnie się skupiam, jest pokazanie ich indywidualnej i zarazem ludzkiej osobowości.
Rafał Latoszek
Portret to jeden z najbardziej intymnych rodzajów fotografii, w którym niezwykle ważne jest, jak blisko udało się fotografowi znaleźć obok portretowanych postaci, wydobywając na moment to, co ukryte. Ich wnętrze, nastrój, samopoczucie, to co składa się na naszą indywidualność i wrażliwość. Rafał Latoszek od lat tworzy fotograficzne portrety osób ze świata kultury i sztuki, wybitnych przedstawicieli środowiska artystycznego. Wielu z nich, mistrzów i mistrzyń słowa, obrazu
i dźwięku było gośćmi Mazowieckiego Instytutu Kultury. Ich portrety to nie tylko pokaz prawdziwej sztuki fotografii, ale też zapis czasu i wydarzeń, które tworzyły klimat i wizerunek instytucji przy Elektoralnej 12 w Warszawie. To fotograficzne impresje tamtych dni.
Elżbieta Szymańska
———————————————————————————————————–
Rafał Latoszek, urodzony w Warszawie, studiował w PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.
Od lat współpracuje z warszawskim instytucjami kultury, w tym z teatrami: Rampa, Narodowym, Studio, Syrena, Nowym, Kamienica, Mazowieckim Teatrem Muzycznym i innymi. Z Mazowieckim Instytutem Kultury związany jest od 2015 roku.
Specjalizuje się w artystycznej fotografii portretowej. Ma na swoim koncie kilka indywidualnych wystaw, m.in. w: Starej Galerii ZPAF w Warszawie, Wystawie Teatrów Warszawskich „Teatr pod Pałacem”, na III Festiwalu Fotografii „Widzi się”
w Nowym Sączu, w galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny w Warszawie, „Nocy muzeów”
w Warszawie, „Podziemiach Kamedulskich”, Teatrze Kamienica, Centrum Civitas Christiana w Warszawie, Galerii „Rybie Oko” i w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych „Pałacyk”
w Warszawie. Jest laureatem konkursów fotograficznych, w tym 1. i 2. miejsca w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej za cykl zdjęć w kategorii Kultura i 3. w konkursie Fotoerotica miesięcznika „Playboy”.
Opracowanie tekstowe wystawy: Elżbieta Szymańska