• O wystawie
  • Galeria
  • Wernisaż
11-08-2002
09-09-2012

Festiwal Sztuki 3m. Woda. medium, materiał, metafora

W sierpniu Festiwal Sztuki 3M. – materiał, medium, metafora zagości w Stolicy. To już siódma edycja projektu, którego głównym organizatorem jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Festiwal to różnorodne wydarzenia artystyczne, wystawowe i edukacyjne, które łączy jedna idea: zwrócenie wagi widza na proces powstawania dzieła. Pokazujemy sztukę współczesną akcentując wielość sposobów wykorzystania tworzywa artystycznego, dajemy więc widzom możliwość doświadczenia i poznania sztuki współczesnej w kontekście konfrontacji różnych postaw twórczych. Co roku tworzywo, będące jednocześnie tematem Festiwalu, jest inne. Tym razem jest to „woda”, ale poprzednie edycje poświęcone były już kolejno: Papier (2006), Metal (2007) Drzewo – Drewno (2008) Kamień (2009) Włókno (2010), Ziemia (2011).

Główna wystawa tegorocznego Festiwalu Sztuki 3m. Woda prezentowana będzie w Warszawie w Galerii Elektor (siedziba Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, ul, Elektoralna 12.) Kuratorem wystawy, a także pomysłodawcą Festiwalu 3m. jest Leszek Sokoll – to on od siedmiu lat czuwa nad koncepcją merytoryczną projektu i doborem artystów. W ramach wystawy „Woda” zobaczymy prace 13 twórców reprezentujących różne kierunki sztuki współczesnej. Będą prezentacje multimedialne Andrzeja Mitana „Koncert na ryby” (wysublimowana sztuka dźwięku i obrazu zarazem). Pojawi się interaktywna instalacja Grzegorza Rogali „Akwarium”, gdzie wirtualny świat przenika się ze światem materialnym. Będą projekcje wideo tj. „Pod Krzywą Wieżą” Magdaleny Kosek oraz liczne obiekty przestrzenne, prace z zakresu malarstwa i fotografii. W plenerze przed siedzibą MCKiS staną „Mumele” Wiesława Wachowskiego i obiekty Marka Zalewskiego.

W dniu wernisażu Galerię Elektor zdominują akcje artystyczne, działania performance, pokazy i warsztaty. Zobaczymy performance „Łzy wielkiej góry” Ryszarda Ługowskiego, będący swoistym koncertem na misy tybetańskie i wodę  (realizacja z pogranicza sztuki i medytacji typowej dla filozofii Zen). Wiesław Wachowski zaprezentuje cykl akcji artystycznych, którymi z pewnością zaskoczy publiczność tak jak to było w Ostrołęce i w Ciechanowie (relacje na stronie www.festiwalsztuki3m.pl) Warto zwrócić baczną uwagę na pokazy Ebru Art., podczas których orientalistka Anna Drzniewicz  zdradzi nam tajniki tradycyjnej tureckiej sztuki naturalnego zdobienia papieru lub jedwabiu za pomocą farb pływających na powierzchni wody. To wszystko „dziać się będzie” 10 sierpnia (od godz. 18.00) w siedzibie MCKiS przy ul. Elektoralnej 12.

Festiwal stanowi swoisty przegląd trendów współczesnej sztuki, ale skłania także do kreatywności i refleksji nad obecnością sztuki w przestrzeni publicznej. Wystawa Festiwalu Sztuki 3m.Woda będzie czynna dla zwiedzających od 11 sierpnia do 9 września 2012. Serdecznie zapraszamy – warto zobaczyć !!!

11-08-2002
09-09-2012

Festiwal Sztuki 3m. Woda. medium, materiał, metafora

code: estinet.pl