• O wystawie
  • Galeria
  • Wernisaż
18-05-2013
23-06-2013

Młodzi Sztuką

KONTRAPUNKT

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace 17 artystów (większość z grupy Młodzi Sztuką) z różnych dziedzin sztuki (od malarstwa poprzez instalacje i rzeźbę),z Polski i po za granic.
Kontrapunkt – to wystawa na której prezentujemy twórczość ciekawych, niezależnych osobowości artystycznych.To pokaz prezentacji prac podczas Nocy Muzeów. Tymczasowej „kolekcji” którą pragniemy zaprezentować szerszej publiczności. Wystawę KONTRAPUNKT otworzy recital wspaniałego kontratenora Michała Sławeckiego. 
„Wystawa „KONTRAPUNKT” pragnie zgłębić związek między silną jednostką artysty – indywidualności a współistnieniem w grupie innych artystów – przyjaciół. Jest to nad wyraz złożone ale i fascynująca. Zdecydowana większość z nich współtworzy i należy do grupy MŁODZI SZTUKĄ. Mimo swej nazwy , „kontrapunkt” nie dotyczy zagadnień muzycznych, po za jednym wyjątkiem video art’u Sylwii Górak.
Jest próbą odkrycia ich tożsamości artystycznej która skondensowana jest tylko do jednego obiektu, pracy każdego z artystów. Celem wystawy jest przyjrzenie się odrębności sztuki każdego z nich. Czy jednak jest to możliwe w przypadku prezentacji tak wielu twórców – jak na tej wystawie ?! A jednak, sztuka jest tym obszarem życia którego siłą motoryczną jest ciekawość poznania, spotkania się z czymś dotąd nieznanym, świeżym. Pożądaniem odkrywaniem nowych talentów na mapie sztuki. Co ciekawe, to co wydaje się podobne, w istocie ma inne bodźce inspiracji. A jednak to samo niewyczerpalne źródło pragnienia tworzenia.
Co wynika z zestawienia prac jakie podjęły się kuratorki sztuki sztuki ?!
Prace prezentowane w ramach wystawy ukazują różne twarze , światy i środki artystyczne które również są wszechstronne: obrazy, collage, instalacje, rzeźbę, video. „KONTRAPUNKT” prezentuje 17 artystów polskich. Tylko dwóch spośród nich jest mężczyznami. ”
kuratorki sztuki
Laura La Wasilewska & Aga Pietrzykowska

W wystawie prezentowanej w Galerii Elektor biorą udział artyści należących do grupy MŁODZI SZTUKĄ oraz zaproszeni:
Adriana Krawcewicz | Londyn
Aga Pietrzykowska |
Warszawa
Agnieszka Pakuła |
Warszawa
Anna Helena Anuszewska |
Warszawa
Anne Plaisance |
Warszawa
Dominik Jasiński |
Warszawa
Iwona Kulągowska |
Warszawa
Laura La Wasilewska |
Warszawa
Maggie Piu |
Kraków
Mariola Landowska |
Lizbona
Sylwia Górak |
Sona Hay |
Warszawa
Edyta Dzierż |
Warszawa
Katarzyna Karpowicz |
Kraków
Piotr Pasiewicz | 
Łódź
Jędrzej Żwiruk |
Lublin
Małgorzata Łazarkiewicz |
Katowice 
Miła Skoczek-Śliwińska |
Warszawa

MŁODZI SZTUKĄ reprezentują artystów, twórców działających w różnych obszarach sztuki (malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, fotografia, video art, performance, instalacja, scenografia, street art oraz poezja, muzyka). MŁODZI SZTUKĄ to otwarta, wielopokoleniowa grupa artystyczna, dla której charakterystyczna jest szeroko rozumiana „młodość” w twórczości artystycznej.
MŁODZI SZTUKĄ powstali w czerwcu 2012 roku w ramach stowarzyszenia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski.
Współpracują m.in. z fundacją Power of Art, Fundacją Art Humanitatis, Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego, Babski Londyn – Londyn, które wspierają nasze działania w poszukiwaniu przestrzeni wystawienniczych oraz partnerów artystycznych, biznesowych i sponsorów.
Współdziałają, aby stworzyć artystyczną platformę do dialogu pokoleniowego i konfrontacji na polu sztuki w Polsce i za granicą.

BIO
Michał Sławecki urodził się w Płocku, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki śpiewając w chórze chłopięcym Pueri Cantores Plocenses. Obecnie jest studentem V roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym w klasie Prof. Artura Stefanowicza. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Kielcach a także Ogólnopolskiego konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny we Wrocławia. Występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii w Szczecinie, Operze Ślaskiej w Bytomiu, Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Warszawie, Operze Nova w Bydgoszczy, Operze na Zamku w Szczecinie, Teatrze di Manoel na Malcie. Koncertował na Litwie, Łotwie, Malcie, Rzymie, Francji, Niemczech, Grecji oraz Austrii. W swoim repertuarze ma liczne działa od muzyki barokowej po muzykę współczesną. Wystepował w wielu spektaklach operowych oraz teatralnych: S. Moniuszko- „Widma”, H. Purcell „ Dido and Aeneas”, G.F. Haendel „ Giulio Cesare”, J. Strauss „ Zemsta Nietoperze”. Uczestniczył w wielu kursach wokalnych gdzie pracował z m.in.: Paul Esswood,Michael Chance, James Oxley, Jadwiga Rappe, Anna Radziejewska, Olga Pasiecznik. Współpracował również z kompozytorami m.in.: Paweł Mykietyn, Bartek Chajdecki, Maciej Zieliński. Zrealizował też wiele nagrań CD, radiowych oraz telewizyjnych.

Agnieszka Pietrzykowska
Artystka Interdyscyplinarna. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją oraz projektowaniem autorskiej biżuterii. W malarstwie buduje obraz za pomocą mocno wystylizowanych brył, przypominających figury geometryczne oraz kolorów nasyconych, głównie podstawowych. Interesujący jest dla niej aspekt społecznym.in. dążenie do ideału, pogoń za pięknem. Pietrzykowska szuka nieodkrytych dotąd form ludzkiego ciała, przedstawia człowieka (kobietę) przez pryzmat obowiązujących norm społecznych i kulturowych. Ważny jest dla niej aspekt harmonii, poszukiwania odpowiednich barw, linii, proporcji, kształtów, brył i elementów geometrii. Można odnaleźć wpływy polskich klasyków malarstwa: Stażewskiego, Tarasina, Gwozdeckiego. Jej prace to połączenie malarstwa abstrakcyjnego z figuratywnym. Pod kuratelą Kamy Zbolarskiej (polska dziennikarka, mecenas sztuki współczesnej) w lipcu br. odbyła się wystawa, w której Pietrzykowska prezentowała cykle malarskie, które powstawały od 2009 r. Jest absolwentką ASP w Warszawie, gdzie dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Ilustracji u Prof. Zygmunta Januszewskiego (2008) . Studiowała również na ASP w Łodzi oraz na Stosunki Międzykulturowe na Uniwersytecie Warszawskim. Miało to duży wpływ na charakter jej prac malarskich. Tu właśnie zaczęła analizować człowieka przez pryzmat korzeni i uwarunkowań kulturowych. Jej prace prezentowane były na kilkunastu wystawach zbiorowych i trzech indywidualnych. Ponad 140 prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Maluje, publikuje, wystawia..w galeriach, knajpach, na aukcjach sztuki m.in. Rynek Sztuki, Rempex, Galeria Nieformalna, Galeria FORT, Galeria -1, itp. Publikuje ilustracje w ogólnopolskich magazynach (m.in. Polityka, Bluszcz, Slow Magazyn). Współpracowała z Fundacją Polskich Projektantów oraz udzielała wsparcia artystycznego dla TVN24. Stworzyła grupę artystyczną Cztery Kreski. Działa artystycznie wraz z grupą MŁODZI SZTUKĄ.Obecnie prowadzi Galerię Sztuki FORT na Żoliborzu. W lutym – marcu 2013 kuratorka (wraz z Laurą La Wasilewską ) międzynarodowej wystawy sztuki pt. ”Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art” w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie.

Laura La Wasilewska
Urodzona w 1986r. Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2010 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni – prof. Antoniego Fałata, aneks z rysunku u prof. Barbary Szubińskiej. Praca magisterska pod kierunkiem dr Izabeli Galickiej. Studiowała również pod kierunkiem prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Wiktora Zina. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą m.in. Austrii, Anglii, Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, etc. Stałe ekspozycje jej prac można zobaczyć w Galerii „Zadra” w Warszawie oraz w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Artystka ma już na swoim koncie kilkanaście indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. W sierpniu 2012 roku wygrała trzytygodniowy pobyt na miedzynarodowy plenerze malarski w Dreznie (Palais Sommer). Z pośród polskich artystów, których dzieła wzięły udział w Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki na rzecz Fundacji Maestro (Wielki Balu Forbesa 2013)  praca jej autorstwa osiągnęła drugi najwyższy wynik .Kuratorka wystaw, współzałożycielka sekcji Młodzi Sztuką przy OW ZPAP oraz współorganizatorka wielu wydarzeń artystycznych m.in. Art Fresh Festival – Targów Sztuki odbywających się corocznie od 2010r w Hotelu Sheraton, w Warszawie. W lutym – marcu 2013 kuratorka (wraz z Agą Pietrzykowską ) międzynarodowej wystawy sztuki pt. ”Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art” w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie. Nagradzana i doceniana nie tylko przez krytyków i środowisko artystyczne ale i przez media – wywiady z artystką i jej prace wielokrotnie prezentowane są od lat w różnych stacjach telewizyjnych, na łamach prasy oraz na portalach internetowych. Jest zapraszana do różnych programów telewizyjnych i radiowych, recenzuje publikacje artystyczne, opowiada o sztuce i o rynku sztuki.

Fundacja Art Humanitatis:
Fundacja Art Humanitatis zajmuje się wspieraniem kultury i sztuki w Polsce i na świecie, organizacją i promocją wydarzeń kulturalnych, zwiększaniem możliwości uczestnictwa w sztuce różnych grup społecznych. W kręgu zainteresowań jest człowiek, sztuka bycia człowiekiem, jego rozwój w każdym aspekcie-propaguje idee humanizmu, racjonalizmu, tolerancji i wolności człowieka jako jednostki.

YOUNG AT ART
represents fine artists, operating in various areas of the arts (painting,drawing, printmaking, sculpture, photography, videoart, performance, installation, film set, stage design, street art poetry and music). We are an open, multigenerational artistic group, which focuses on widely understood „youth” in the artistic creation.
YOUNG AT ART came into existence in June 2012 and is affiliated to The Association of Polish Artists and Designers in Warsaw Chapter.
We collaborate among others with the Power of Art Foundation that supports our actions in searching for exhibition spaces , artistic and business partners as well as sponsors.
We cooperate in order to create an artistic platform for the cross-generational dialogue and artistic confrontation in Poland and internationally.

18-05-2013
23-06-2013

Młodzi Sztuką

KONTRAPUNKT

18-05-2013
23-06-2013

Młodzi Sztuką

KONTRAPUNKT

code: estinet.pl